Zaznacz stronę

Czy można bezpiecznie podróżować po Maroko?

Maroko jest miastem niesamowitym, które jest zlokalizowane w północno- zachodniej części Afryki. Maroko bezpośrednio leży nad Morzem Śródziemnym oraz Oceanem Atlantyckim i wyróżnia się piękną architekturą, malowniczymi zakątkami i niezwykłą kulturą. Z pewnością odznacza się także pięknymi kolorami, które można spotkać w architekturze tutejszych miasteczek. Wśród najpopularniejszych i najbardziej znanych miast Maroka znajdziemy Casablancę, Rabat, który jest stolicą Maroka, Fez, a także Marrakesz. Większość tych miast powinna nam być znana przynajmniej ze słyszenia.

Z pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić, jednakże ze względu na fakt, że Maroko znajduje się w Afryce, a ¾ populacje tego kraju to Arabowie, a 98% osób wyznaje islam- wiele ludzie boi się tutaj spędzać wakacje w obawie przed wpływami religijnymi, terroryzmem oraz przed zamieszkami. Czy wobec tego warto planować tutaj wakacje i postawić w tym sezonie urlopowym na Maroko? Czy jest bezpieczne i czy wyjechać tutaj całą rodziną?

Co zrobić, aby czuć się tutaj dobrze i bezpiecznie?

Wbrew wielu komentarzom i wypowiedziom, Maroko staje się z dnia na dzień coraz bardziej turystyczne, a ludzie są tutaj bardziej wyrozumiali niż w innych krajach arabskich. Jednakże, aby przywieźć z wycieczki tylko miłe wspomnienia, dobrze jest dostosować się do kultury tutaj panującej. Niestety, w dużej mierze dotyczy to kobiet oraz sposobu, w jaki się ubierają. Nie ma konieczności całkowitego zakrywania się, ale strój powinien być raczej mniej wydekoltowany, a sukienki dłuższe. Raczej rzadko spotyka się negatywne komentarze w kierunku kobiet, które nie przestrzegają tego, aby przynajmniej w minimalnym stopniu powstrzymać się od eksponowania ciała, ale jeśli strój będzie wyjątkowo nieodpowiedni- mogą się i takie zdarzyć. Jest to jednak całkiem inna kultura i religia i nie znajdujemy się już w Europie, dla własnego komfortu lepiej jest więc porzucić pomysł o skąpym stroju na wyjazd.

Kolejną kwestię stanowią oszuści i naciągacze, którzy widzą w turystach łatwy łup, tym bardziej, że osób odwiedzających Maroko jest coraz więcej, a to możliwość szybkiego zarobku. Najlepiej więc nie wdawać się w rozmowy i nie pytać o drogę, gdyż ktoś może potem oczekiwać za to zapłaty. Podczas dokonywania zakupów trzeba się targować, koniecznie trzeba też uważać na ewentualne, nawet niewielkie, ale ukryte opłaty, które chce się nam doliczyć tylko dlatego, że jesteśmy obcokrajowcami. Aby czuć się bezpieczniej, najlepiej unikać opustoszałych dzielnic i uliczek, w których ten poziom bezpieczeństwa mógłby być niższy. Trzymając się szlaków turystycznych i podróżując w grupie powinniśmy się czuć tutaj bezpiecznie.

Ostatnia kwestia dotyczy szczepień. Wyjeżdżając do Afryki zazwyczaj takie szczepienia są konieczne, jednak wyjeżdżając do Maroko- możemy oprzeć się o szczepienia zalecane, które zazwyczaj przeprowadza się rutynowo w Polsce. Do takich szczepionek należy ta na polio, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B, a także na dur brzuszny.