Zaznacz stronę

Pierwszy lot samolotem- o czym warto wiedzieć?

Dla wielu osób pierwszy lot samolotem stanowi niecodzienne, ekscytujące przeżycie. Niektórzy się tego boją, a inni są pozytywnie nastawieni do tego, że będą mogli przeżyć coś nowego. Pomijając emocje, jakie mogą towarzyszyć takiemu przedsięwzięciu, wiele osób zastanawia się także nad tymi prozaicznymi rzeczami, jak to, co może znaleźć się w bagażu podręcznym oraz to, czy można zabrać ze sobą na pokład własne jedzenie do samolotu oraz picie. To ważne tematy, które warto rozwinąć jeszcze przed podróżą.

Rzeczy, których raczej nie powinniśmy pakować do torby

Warto zaznajomić się z tym tematem jeszcze przed pakowaniem naszej torby podręcznej, gdyż nie wszystkie rzeczy będą mogły się w niej znaleźć. Jeśli spakujemy je mimo to- najprawdopodobniej zostaną nam one odebrane podczas kontroli na lotnisku, jeszcze przed startem. Mogłoby się wydawać, że często przelot samolotem nie jest długi, a więc możemy obyć się bez jedzenia i picia. A jednak, są trasy naprawdę długie i wielogodzinne, a do każdego przelotu trzeba jeszcze doliczyć czas na odprawę i oczekiwanie na lotnisku. Dobrą wiadomością może być więc to, że możemy zabrać ze sobą kanapkę, sałatki, tortille oraz inne przekąski, takie jak batoniki czy chipsy. Można zabrać nawet ze sobą zupkę chińską, a będąc już na pokładzie samolotu poprosić o wrzątek. Nie ma więc problemu z zabieraniem własnych produktów żywnościowych, chociaż pamiętajmy, że na pokładzie samolotu również możemy zamówić coś do jedzenia, a także możemy coś wypić.

Przygotowując własne kanapki do samolotu lub też inne potrawy, które będziemy chcieli zjeść w podróży- pamiętajmy, aby ich do pakowania nie używać folii aluminiowej, gdyż uniemożliwi ona prześwietlenie zawartości paczki podczas kontroli na lotnisku. Alternatywą może być dowolny woreczek lub zwykły papier.

Szczególne przepisy dotyczą natomiast przewożenia ze sobą płynów w bagażu podręcznym, a mowa tutaj zarówno o zimnych jak i ciepłych napojach, a także takich produktach jak płynne jogurty, mleko dla dziecka, a nawet dżemy. Takie produkty możemy ze sobą zabrać, ale powinny zostać spakowane razem w jednym, szczelnie zamykanym, plastikowym woreczku. Każdy z pojemników z napojem czy innym płynem może mieć maksymalnie 100 ml, a łączna pojemność wszystkich płynów na osobę nie może przekraczać 1 l. W przypadku gorących napojów, przepisy mogą być inne w zależności od przewoźnika. W niektórych przypadkach można wnieść ze sobą tylko napój, który kupiliśmy w strefie bezcłowej, ale wielu przewoźników całkowicie zakazuje wnoszenia na pokład kubeczków z gorącymi płynami. Każdy z przewoźników zamieszcza w sieci, ale i w innych materiałach dostępnych na lotnisku szczegółowe informacje o tym, co można ze sobą zabrać i w jakiej ilości. Jeśli więc chcemy dobrze się spakować i nie głodować w podróży, powinniśmy się z tym zapoznać i przestrzegać tych przepisów. Tym samym będziemy mogli oszczędzić sobie stresu związane z kontrolą bezpieczeństwa, jaką każdy z nas będzie musiał przejść.