Zaznacz stronę

Zwiedzając Perłę Toskanii

Florencja jest miastem, które zlokalizowane jest w środkowej części Włoch. Jest też często określana mianem Perły Toskanii lub też Miasta Kwiatów, a obie te nazwy doskonale oddają jej charakter. Wielu podróżujących zdecyduje się ją odwiedzić zwiedzając ten kraj lub też planując wycieczkę do samego Rzymu. Na pozór wydaje się bowiem, że można to miejsce szybko zwiedzić odhaczając najbardziej oczywiste zabytki, jakie oferuje nam Florencja. Co warto zobaczyć będąc tutaj? Ale naprawdę lista jest tak długa, a miasto tak urokliwe i malownicze, że z powodzeniem można spędzić tutaj cały urlop, zagospodarowując całe dnie na podziwianie tutejszych atrakcji i nie nudząc się ani przez chwilę. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to miasto duże i dość szybko można się z nim oswoić niemalże czując się jak u siebie. Klimat jest przyjazny, a widoki malownicze, co czyni to miejsce także spokojnym, ciekawym miejscem do odpoczynku, szczególnie podczas wakacji, kiedy sezon turystyczny jest w pełni.

Zabytki, od których warto rozpocząć swoją przygodę z tym miejscem

Ceglana kopuła, która z dalszej perspektywy wygląda jak czapka na głowie całego miasteczka, to nic innego jak największa na świecie tego typu kopuła na katedrze Santa Maria del Fiore. Dlatego też miejsce to stanowi jeden z symboli tego miasta, a co za tym idzie warto udać się tutaj w pierwszej kolejności. Sama kopuła jest dziełem cenionego architekta Brunelleschiego. Elewacja katedry to niesamowity kolaż szlachetnych odcieni marmuru, co naprawdę robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Warto również wejść do środka katedry, chociaż wydaje się, że jej budowniczowie znacznie więcej uwagi poświęcili temu, jak miejsce to prezentuje się z zewnątrz. W bliskim sąsiedztwie samej katedry znajdziemy też dzwonnicę Giotta di Bondone, która utrzymana jest w stylu gotyckim. Podążając śladem zabytków, na pewno powinniśmy się udać do San Giovanni, gdzie znajdziemy najpiękniejszą mozaikę na świecie, która przedstawia sposób, w jaki ludzie wyobrażali sobie Apokalipsę, piekło i niebo w czasach średniowiecznych. To także okazja do tego, aby obcować ze sztuką na najwyższym poziomie.

Spacerując po mieście

Florencja jest miastem bardzo kolorowym, gdzie przeważają kamienice utrzymane w kolorze kremowym, żółtym, miodowym i piaskowym. Dachy zazwyczaj są czerwonawe, a nawet rdzawe, co tworzy wspaniały kontrast, ale też dodaje temu miastu charakteru i sprawia, że jest tak niesamowite. Całość ma ciepły wydźwięk i idealnie wpisuje się we włoski krajobraz. Udając się na spacer warto zahaczyć o galerię sztuki, która znajduje się na wyciągnięcie ręki- bo pod gołym niebem, na placu Piazza della Signoria. Galerię stanowią ułożone tutaj rzeźby, z których wiele nawiązuje do mitologii oraz historycznych czasów Florencji. Niezwykle uchwycone emocje, dbałość o szczegóły i ciekawe przedstawienie postaci cechuje zgromadzone tutaj rzeźby. Bez wątpienia, spacerując ulicami tego miasta znajdziemy tutaj więcej takich właśnie perełek.